BH kosarkaska reprezentacija

Sve vezano za košarku
Edo
Web Admin
Web Admin

BH kosarkaska reprezentacija

Postby Edo » 03 Feb 2012

bbbba

Edo
Web Admin
Web Admin

Re: BIH kosarkaska reprezentacija

Postby Edo » 03 Feb 2012

Aco pozvao Novosela u reprezentaciju BiH!

Novi selektor košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine je Aleksadar Petrović, kojeg je Upravni odbor Košarkaškog saveza Bosne i Hercegovine imenovao na tu funkciju prije dva dana.

Petrović se danas na konferenciji za medije obratio bh. javnosti, koju je upoznao sa svojim ciljevima, a senzacionalno je najavljeno uključivanje legendarnog Mirka Novosela u rad reprezentacije Bosne i Hercegovine.

"Preuzeo sam košarkašku reprezentaciju Bosne i Hercegovine jer sam zaista uvjeren kako ovaj tim ima potencijal za velike stvari. Finansije mi u ovom slučaju nisu igrale ključnu ulogu. Jedan od prvih ciljeva jeste djelomično podmlađivanje selekcije, koje se mora odraditi. Moram istaći da sam odlučio u stručni štab reprezentacije pozvati i legendu, Mirka Novosela, čovjeka iz Hall of Famea i osvajača 39 medalja sa najvećih takmičenja. Još uvijek nismo definisali u kojem će se svojstvu Novosel nalaziti u reprezentaciji BiH, ali je definitivno velika korist da je sa nama", rekao je Petrović.

Petrović se potom osvrnuo i na potencijalne nove reprezentativce Bosne i Hercegovine.

"Činjenica je da su mnogi mladi košarkaši, pogotovo iz Hercegovine, odlučili nositi dres drugih država, pa i Hrvatske. Želja mi je da se to promijeni. Želimo otvoriti prostor mladim igračima da svoju sreću traže pod okriljem ove reprezentacije. Želim da jedini razlog za izbor selekcije budu sportski, a nikako politički motivi. Mene je Upravni odbor KSBiH na mjesto selektora izabrao jednoglasno i to govori u prilog tome da nam je cilj bazirati se na sportske motive", dodao je Petrović.

rrrrr

Peppermint Park Ranger
Hall of Fame
Hall of Fame
Club: FKS, Pep Guardiola

Postby Peppermint Park Ranger » 03 Feb 2012

Radit će sa Mirkom Novoselom
Aco Petrović: Ova reprezentacija će napraviti lijepu sportsku priču
Aleksandar Aco Petrović je danas u prostorijama Košarkaškog saveza BiH predstavljen kao novi selektor naše reprezentacije. Ovaj proslavljeni trener vjeruje da sa ovom ekipom možemo daleko dogurati kada je riječ o narednom Evropskom prvenstvu.
Piše: J. Hadžiahmetović

Na današnjoj press konferenciji Aco Petrović, novi selektor košarkaške reprezentacije BiH, potvrdio je kako se nije dvoumio kada su ga nazvali iz Saveza. Pratio je igru naših košarkaša na proteklom Evropskom prvenstvu i, kako kaže, vidio veliki potencijal.

"Ova reprezentacija može napraviti jednu prelijepu sportsku priču", kazao je Aco Petrović na početku obraćanja novinarskim ekipama kojih je u prostorijama Saveza bilo više nego ikada.

Kako je kazao Harun Mahmutović, generalni sekretar Košarkaškog saveza BiH, Bosna i Hercegovina je dobila najvećeg trenera u svim sportovima od postojanja naše zemlje na šta je Petrović odgovorio opaskom da će se Miroslav Ćiro Blažević ljutiti kada čuje njegove riječi.

"Ovo je čovjek koji voli BiH, koji u našim igračima vidi potencijal i vjeruje kako naša reprezentacija može otići na Evropsko prvenstvo u Sloveniju 2013. godine", kazao je Mahmutović.

"Moramo uspjeti"

Petrović je, kako kaže, prateći proteklo Evropsko košakraško prvenstvo u Litvaniji posebno pratio igru naše reprezentacije. Zaključio je da reprezentativci BiH mogu igrati veoma kvalitetno na način na koji on to voli.

"To je bio prvi razlog zašto sam sjeo sa predstavnicima Košarkaškog saveza BiH. U principu smo se vrlo brzo dogovorili o svemu. Izuzetno sam zadovoljan i sretan što sam izabran da vodim ovu reprezentaciju. Nijednog trenutka nismo razgovarali o finansijama. Svjestan sam svih problema, međutim nijedan taj problem neće biti alibi ako nešto ne uspije", kazao je Petrović.

Uz ovog trofejnog trenera, radit će i svjetska košarkaška legenda Mirko Novosel, jedan od pet evropskih košarkaša u Svijetu slavnih. Novosel je u svojoj karijeri osvojio nevjerovatnih 39 medalja.

"On će biti prisutan na pripremama i utakmicama. To vam govori koliko želimo napraviti dobar sportski rezultat", dodao je Petrović koji je najavio i podmlađivanje selekcije.

"Određen broj igrača koji su pošteno nosili dres ove reprezentacije već polako ulazi u neke godine koje treba poštovati i to je neminovan proces", pojasnio je selektor košarkaške reprezenatcije BiH.

Igrači za Petrovića

U narednom periodu će posjetiti sve igrače bh. selekcije i Petrović misli kako će na raspologanju imati kvalitetne igrače koji su spremni dati sve za državni dres. Ljudi iz KS BiH su i prije odabira selektora razgovarali sa ključnim igračima o kandidatima i svi oni su bili za Acu Petrovića.

Popularni Aco Trica također je razgovarao sa bivšim selektorima reprezentacije Mensurom Bajramovićem i Nenadom Markovićem koji će, također, biti dio KS BiH. Uskoro će, kako kaže, razgovarati i sa Sabitom Hadžićem.

O novim igračima u državnom dresu nije mnogo govorio, samo je najavio da će u reprezentaciji biti i Hrvata, što do sada nije bio slučaj.

Okupljanje reprezentativaca bit će 10. jula. Već narednog dana će biti obavljeni ljekarski pregledi, a 12. jula će biti održan prvi trening.

Košarkaška reprezentacija BiH će u Sarajevu boraviti do 24. jula nakon čega idu na turnir u Italiji gdje će igrati sa Finskom, Crnom Gorom i domaćom ekipom na trodnevnom turniru.

Početkom augusta, naša reprezentacija će igrati na turniru u Sloveniji gdje će odmjeriti snage sa Srbijom, Hrvatskom i Slovenijom. Nakon toga slijedi povratak u Bosnu i Hercegovinu gdje će, prije samog početka kvalifikacija, odigrati još nekoliko utakmica.

bbbba rrrrr
Image Image

-Hans-
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby -Hans- » 03 Feb 2012

Molio bih da se u naslov topica napomene da je ovo nova BiH reprezentacija, da ne bi bilo konfuzije sa onom starom.

Predlazem jedan od ovih naslova:

1. Nova era BiH reprezentacije.
2. BiH reprezentacija 2012.-
3. BiH reprezentacija pod vodstvom Ace Petrovica

Također, mogli ste ostaviti temu BH potencijalni reprezentativci.

Jedna tema bi se odnosila na vođenje reprezentacije, a druga na same igrace i njihove individualne ucinke u klubovima.

sirokibrig
Web Admin
Web Admin

Postby sirokibrig » 03 Feb 2012

Da otvorimo jos 4 teme:

Jedna bh reprezentacija kroz špovjest
bh reprezentacija - fan korner
bh reprezenbtacija aco fan kornet
bh reprezentacija new agežž

happy0064 happy0064

-Hans-
Hall of Fame
Hall of Fame

Pa u cemu je problem ako rasclanimo tematiku? Ovo je kosarkaski forum, a ne forum o kuharici pa da imamo jedan topic za sport?

Košarkašku reprezentaciju BiH preuzeo naš stručnjak
Aleksandar Petrović: Zvat ću Ćiru za savjet

Image

Aleksandar Petrović u petak će izaći pred novinare u Sarajevu i ne sumnjamo da će ih šarmirati. Uostalom, političari i sportski dužnosnici oba entiteta i tri naroda u BiH bili su za njega, pa će sigurno biti i raja. A Aco je pravi izbornik za raju, poput Ćire, ali na svoj način. Zato se košarkaški poklonici u BiH nadaju da će Aco šarmom pokrenuti mase kao i Ćiro Blažević vodeći nogometnu reprezentaciju BiH.

– Nitko ne može biti poput Ćire, kojeg ću, čim se vrati iz Irana, pozvati na večeru da čujem njegova iskustva iz vođenja reprezentacije triju naroda. No, svjestan sam da ćemo fitilj zapaliti jedino budemo li dobro igrali. A cilj mi je pomladiti reprezentaciju, stvoriti dobro ozračje i bez stresa izboriti EP u društvu Gruzije, Letonije, Nizozemske i Rumunjske.

I prije no što je potvrđen za izbornika, Petrović je napravio plan i program priprema.

– U manje od dva mjeseca igrat ćemo 16 utakmica, osam prijateljskih i osam kvalifikacijskih.

Voli Aco i užarenu reprezentativnu klupu.

– Emocije koje izaziva vođenje reprezentacije jače su od onih kada vodite klub. Uostalom, i dalje sam slobodan i mogu voditi klub i ove i sljedeće sezone. Neću unajmljivati stan u Sarajevu, za boravaka ondje bit ću u hotelu.

Upravo kako sam i pretpostavio na onom topicu koji ste zakljucali!

Aco ce paralelno voditi i neki klub, to je sasvim logicno rjesenje.

Peppermint Park Ranger
Hall of Fame
Hall of Fame
Club: FKS, Pep Guardiola

Postby Peppermint Park Ranger » 03 Feb 2012

-Hans- wrote:Molio bih da se u naslov topica napomene da je ovo nova BiH reprezentacija, da ne bi bilo konfuzije sa onom starom.

Jedna tema bi se odnosila na vođenje reprezentacije, a druga na same igrace i njihove individualne ucinke u klubovima.

Mislim da bi ovo bilo najidealnije rješenje za naziv topica - Objedinjuje sve elemente u jedno Icon_Fakti
Image Image

-Hans-
Hall of Fame
Hall of Fame

Peppermint Park Ranger wrote:
-Hans- wrote:Molio bih da se u naslov topica napomene da je ovo nova BiH reprezentacija, da ne bi bilo konfuzije sa onom starom.

Mislim da bi ovo bilo najidealnije rješenje za naziv topica - Objedinjuje sve elemente u jedno Icon_Fakti

Odlicno si primjetio.

A i referendum je pokazao da vecina misli tako.

Topic nova era BH reprezentacije: DA ili NE ?

DA 85%
NE 15%

apkomedah
Hall of Fame
Hall of Fame
Club: Hkk. Široki Primorka

Postby apkomedah » 04 Feb 2012

sad već više prelaziš u dosadu... Icon_Fakti
neznaš stati na vrijeme...
" Hajduk je iznad svih, Hajduk živi vječno, veliki Hajduk je moja misija i Hajduk nitko neće ucjenjivat... "

Hrvoje Maleš...

neno#4
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby neno#4 » 04 Feb 2012

Aco je veceras najavio da ce dva "Hrvatska" igraca da igraju za BiH. Bas me interesuje koji su to.
Steve Nash & Kobe Bryant

kksiroki
Respected Member
Respected Member
Club: HNK Dinara Knin

Re: Nova era BiH reprezentacije

Postby kksiroki » 04 Feb 2012

1. Vedran Princ ( po Aci najbolji beck up play u Hrvata )
2. Ivan Opacak ( posto je bolji od Milosevica)
rrrrr
Image

-Hans-
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby -Hans- » 04 Feb 2012

kksiroki wrote:1. Vedran Princ ( po Aci najbolji beck up play u Hrvata )
rrrrr

Aco ih je vec trenirao tako da je dobro upoznat s njihovim mogucnostima.

neno#4 wrote:Aco je veceras najavio da ce dva "Hrvatska" igraca da igraju za BiH. Bas me interesuje koji su to.

Da li je mozda spomenuo da ce to biti mladi igraci?

U tom slucaju, mislim da Princ i Opacak otpadaju iz kombinacija.

-Hans-
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby -Hans- » 04 Feb 2012

Aco Petrović: Želim rezultat, a ne novac

Image

No, i sam Petrović, koliko god odluka Upravnog odbora Košarkaškog saveza BiH da mu ukaže povjerenje bila značajan korak naprijed, jer smo na klupi dobili stručnjaka i od imena i od rezultata, naglašava da jedan čovjek ništa ne može učiniti sam i da zbog toga očekuje podršku svih.

Svjestan problema

- Iznimno sam zadovoljan što sam postao selektor, ali to ne bih previše mistificirao. Košarka niti počinje niti završava sa mnom. Vrlo ću rado saslušati iskustva prethodnih selektora i svih onih koji imaju nešto korisno da kažu - kaže Petrović na početku razgovora za naš list.

Ponovo moramo postaviti pitanje, kao i prilikom Vašeg nedavnog boravka u Sarajevu, a to je čime je KSBiH, koji grca u finansijskim problemima, privukao stručnjaka Vašeg rejtinga?

- Ljudi koji bi trebali doći sa mnom i ja ne koštamo ništa. Vjerovali ili ne, još postoje oni koji žele sportski rezultat. Respektiram probleme koje ima KSBiH i zbog toga nije ni bilo govora o novcu. - rekao je Petrović za Avaz.

Kada Već spominjete saradnike, koga ćete još angažirati u stručnom štabu?

- Ići ćemo u dva pravca, jedan je kontinuitet dosadašnjeg stručnog štaba, znači ostanak pojedinaca koji već imaju iskustvo u reprezentaciji, a drugi je dolazak ljudi koji su sa mnom radili u posljednje vijeme. O imenima još ne bih govorio.

Izbjeći zamke

A kada je riječ o igračima, tvrdite li i dalje da BiH ima tim za velike domete?

- Potencijal definitivno postoji. Mirza Teletović, Nihad Đedović i još nekoliko košarkaša odlična su podloga. No, ne želim pasti u zamku da nešto prognoziram, moj prioritet za početak je sve dobro pročešljati i uz dobru klimu početi lagano podmlađivanje i stvaranje tima za kontinuirane vrhunske domete u narednih 4-5 godina.

Kakav ste sporazum postigli sa KSBiH, do kada je dogovorena saradnja?

- Minimum su ovogodišnje kvalifikacije. S obzirom na to da sam uvjeren da ćemo se plasirati na Evropsko prvenstvo, načelan je dogovor do kraja ciklusa. Iako kvalifikacije kriju zamke, jer su Gruzija i Latvija veoma nezgodne, smatram da ćemo se plasirati na završnicu.

Učinit ćemo sve što je potrebno da mirno prođemo kvalifikacije i onda buknemo na Evropskom prvenstvu - zaključio je Petrović.

Ne otpisuje Domercanta

Petrović se pokazao u karijeri kao majstor da odabere američka pojačanja. Stoga se nagađa da bi njegov prvi potez mogao biti upravo potraga za novim naturaliziranim igračem umjestoHenry Domercanta.

- Ne bih kalkulirao oko Amerikanca iz pragmatičnog razloga, a taj je što Domercant briljira u Euroligi. U sjajnoj je formi, proglašen je igračem mjeseca i to treba respektirati - kaže Petrović.

Lična karta

Ime i prezime: Aleksandar Petrović.

Datum i mjesto rođenja: 16. februar 1959. godine, Šibenik (Hrvatska).

Igračka karijera: Šibenka, Cibona (1979-1987), Skavolini (Italija, 1987-1988), reprezentacija Jugoslavije.

Trofeji: Prvenstvo Jugoslavije (1982, 1984, 1985), Kup Jugoslavije (1980, 1981, 1982, 1983, 1985), Kup evropskih šampiona (1985, 1986), Kup evropskih kupova (1987), bronzana medalja na Olimpijskim igrama (1984), bronzana medalja na Svjetskom prvenstvu (1982, 1986), bronzana medalja na Evropskom prvenstvu (1987).

Trenerska karijera: Cibona Zagreb (1991-1995, 1997 - oktobar 1998), Sevilja (Španija, 1995-1997), Anvil (Poljska, decembar 2001-2002), Ljeida (Španija, decembar 2003-2004), Fabrijano (Italija, februar 2006 - juni 2006), Skafati (Italija, juni 2006 - decembar 2006), Zadar (mart 2007 - decembar 2008), Cedevita Zagreb (april 2010 - 2011), selektor Hrvatske u dva mandata (1995, 2001).

Trofeji: Prvak Hrvatske (1992, 1993, 1994, 1995, 1998, 2008), bronzana medalja na Evropskom prvenstvu (1995).
Priznanja: Trener godine u Eurokupu 2011.

yyy

neno#4
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby neno#4 » 04 Feb 2012

rrrrr

Ne vjerujem. Mislim da su ipak neki drugi u pitanju.
Steve Nash & Kobe Bryant

dnk.dna
Respected Member
Respected Member
Club: Σαράγεβο

Postby dnk.dna » 04 Feb 2012

rrrrr

oot oot oot
srdjan wrote:Taj Ajs nigrutin i onaj drugi su čisti bolesnici sjećam se šta su sirotom Eri Ojdaniću radili u nekom big braderu ili sličnom
Ja bi im zabranio da "pjevaju" iako ovo ni nije pjesma
Ajs Nigrutina, Ramba Amadeusa i Balaševića u zatvor

Return to “Košarka”