Hrvatska kosarkaska reprezentacija

Sve vezano za košarku
Kreator
Senior Member
Senior Member

Re: Hrvatska kosarkaska reprezentacija

Postby Kreator » 14 Sep 2018

Dino Rađa za Klix.ba: Ulazak u Kuću slavnih mi izgleda kao san, Kukoč je sljedeći na redu

Krešimir Ćosić, Dražen Dalipagić i Dražen Petrović su stanovnici košarkaške Kuće slavnih koji dolaze s prostora bivše Jugoslavije, a odnedavno se u ovom probranom društvu našao i legendarni Splićanin Dino Rađa.
Bivši hrvatski košarkaš, osvajač olimpijske medalje, svjetski prvak, višestruki klupski prvak Evrope te uspješni NBA igrač je sasvim zasluženo zakoračio u Kuću slavnih, a za portal Klix.ba govorio je o ceremoniji u američkom Springfieldu, svojoj karijeri, najtežim protivnicima, najboljim saigračima i o bh. košarkašima.

"Nekoliko dana kasnije se osjećam isto kao i prilikom dodjele priznanja. Velika je to počast, ali nema velike razlike u mom osjećaju. U Springfieldu je sve bilo fenomenalno i sve mi je izgledalo kao san. Međutim, moj osjećaj je danas isti kao i tada, nema neke euforije", rekao je Rađa na početku razgovora.

Dino je do pozornice došao u pratnji Larryja Birda koji je s Boston Celticsima osvojio tri naslova NBA prvaka, dok je Rađa za Celticse igrao od 1993. do 1997.

"Taj momenat na pozornici je bio nešto za što se nikako nisam mogao pripremiti. Kada su mi rekli da ću ući u Kuću slavnih bilo je veoma emotivno, ali kada moraš izaći pred tolike ljude, legende i kamere, trema te brzo uhvati", priznao je Rađa.

Koliko je teško postati dio ovog elitnog društva govori i činjenica da je Dino tek osmi Evropljanin izabran u Kuću slavnih, a Splićanin apsolutno nema dileme ko je sljedeći na redu.

"Toni Kukoč je tu neupitan i nadam se da će već sljedeće godine ući. Vlade Divac će isto tako vjerovatno vrlo brzo. Nijemac Dirk Nowitzki je također blizu, ali nakon kraja karijere. Naime, mora proći najmanje pet godina da se igrač uopće može uzeti u razmatranje.
I Dirk će sigurno ući u Kuću slavnih, tu nema nikakve dileme. Moguće je još neki igrači iz Evrope. Postoje određena pravila i ne znam sve detalje, ali blizu vidim i Željka Obradovića, Božu Markovića...", istakao je Hrvat.

U dresu Jugoplastike Rađa je tri puta bio prvak bivše Jugoslavije, dva puta prvak Evrope, s reprezentacijom Hrvatske osvojio je srebro na Olimpijskim igrama 1992., bronzu na Svjetskom prvenstvu 1994. i bronzu na Evropskom prvenstvu 1995., dok s reprezentacijom bivše Jugoslavije ima srebro s Olimpijskih igara 1988., dva zlata s Eurobasketa (1989. i 1991.) te zlato sa Svjetskog prvenstva 1990. godine. Međutim, dva postignuća su posebno značajna za Dinu.

"Nikada neću zaboraviti evropsku titulu osvojenu s Jugoplastikom 1989. godine u Minhenu, kada smo pobijedili Barcelonu i Maccabi. Odmah poslije toga su Olimpijske igre u Barceloni 1992. godine. Tada smo osvojili srebro, a u finalu smo izgubili od američkog Dream teama. To su mi i dva najemotivnija momenta u karijeri", kazao je.

Rađa je u ranijim intervjuima konstatovao da je Jugoplastika najbolja evropska ekipa svih vremena, ali sada ističe da se može ponoviti takav tim, čak i na ovim prostorima.

"Treba se poklopiti dobra generacija, kvalitetan trener i treba puno rada. Bilo je i prije nas dobrih generacija, a mi smo nekako poremetili te standarde. Ipak, to ne znači da smo završili uspjehe na ovim prostorima. Bit će generacija iza nas sigurno, pojavit će se neko dovoljno lud da radi i da je dovoljno talentiran", kategoričan je Rađa.

Osvrnuo se i na to koji bi dio karijere promijenio da je bio u mogućnosti.

"Možda ima nekih grešaka u mojoj karijeri. Možda sam trebao otići iz Rima godinu ranije. Ima tako nekih sitnih detalja, ali generalno ne žalim puno ni za čim", dodao je.

Nakon igranja za Jugoplastiku i Messaggero iz Rima Rađa je otišao u Boston Celticse, ali je već s 30 godina napustio NBA ligu.

"Te godine u klub je došao novi trener Rick Pitino i sve se promijenilo. Rick je želio promijeniti sve u klubu, od čistačice do igrača. Jednostavno, nismo se tu našli. Lagao me na sastancima, pričao jedno, a radio drugo. U tom trenutku se pojavila opcija tradea u Philadelphiji koja je u tom trenutku bila još gora ekipa. Naučio sam se u životu boriti i meni je izazov bio osvajanje trofeja i pobjeđivanje. Biti u NBA ligi samo da bih pričao nekome da sam bio u NBA-u i da bih gubio 60 utakmica godišnje, to mi se nije sviđalo. Pojavila se mogućnost prelaska u Panathinaikos te borba za vrh pa sam prihvatio prelazak u Grčku", pojasnio je Rađa brzi povratak u Evropu.

U karijeri je igrao s dosta kvalitetnih i legendarnih košarkaša, ali jedno ime za Dinu posebno znači.

"Toni Kukoč. Definitivno. On je rođeni košarkaški genijalac koji je uvijek znao dva poteza unaprijed i kada naučiš igrati s njim, onda je to lagano. Mogli smo zatvorenih očiju igrati zajedno", kaže Rađa i osvrće se na centre koji trenutno igraju.

"U današnje vrijeme se slabo igra leđima okrenutim prema košu. Nešto DeMarcus Cousins zna, a u ovom trenutku mogu istaknuti Anthonyja Davisa kao jednog od najboljih centara na svijetu", dodao je.

Hrvatska košarka već dugi niz godina nema uspjeha na međunarodnoj sceni, bilo u klupskoj ili reprezentativnoj konkurenciji, ali Rađa vjeruje da će i tome doći kraj.

"Kod nas je 20 godina vladao sistem pogrešnih vrijednosti. Sada to pokušavamo vratiti nazad, bez nekog interesa i bez ličnih dobitaka. Gledamo šta je na terenu i za sada to ide dobro. Mlađe kategorije su nam napravile iskorak. Svi su ostvarili dobre, a neki i odlične rezultate. Niko nije podbacio pa imamo razloga biti optimisti. Što se tiče A selekcije, izvukli smo se iz blata i sada smo u jednoj situaciji gdje ovisimo sami o sebi, a ne o drugom. Bit ćemo pametniji nakon ponedjeljka, ali nema razloga ne biti optimista", kazao je Rađa.

Razgovor nije mogao proteći bez pitanja o bh. selekciji i standardnim problemima s kojima se suočavaju gotovo sve selekcije zbog otkazivanja pojedinih igrača iz opravdanih i neopravdanih razloga.

"To se svima i stalno dešava. Na te situacije ne možeš utjecati, već se možeš samo prilagoditi. Svima je tako i ko se bolje prilagodi bit će mu lakše. Imamo problem i na relaciji između FIBA-e i Eurolige. Najbolja riječ za to je katastrofa. Liče mi na dva ovna koja se sukobljavaju i umjesto da se dogovore ko će proći, ne prolazi niko", rekao je Rađa, a onda prokomentarisao dvojicu bh. košarkaša koji igraju u NBA ligi Jusufa Nurkića i Džanana Musu.

"Jusuf je definitivno pokazao da može igrati na jednom vrhunskom nivou. Nije lako to što on radi i samo mu mogu poželjeti da radi dalje, jer bez rada nema ništa. Bitno je da se ne zadovoljava postignutim. Igrač može napredovati dok je god živ u nekim detaljima. Džanan je izuzetno talentiran momak, ali opet se vraćam na istu priču. Koliko rada, toliko muzike", kategoričan je.

Legendarni centar je u karijeri imao mnogo velikih duela pod obručima, a za kraj razgovora ostavili smo pitanje s kojim je bh. igračem bilo najteže igrati.

"Bilo je dosta kvalitetnih igrača iz BiH, ali izdvojio bih dvojicu. Mario Primorac i Sabahudin Bilalović. Kada sam bio dijete, bilo je zaista teško igrati protiv njih", otkrio nam je Rađa.

sarma i proja
Web Admin
Web Admin

Postby sarma i proja » 15 Sep 2018

Vrhunski intervju ip2
Ne zbog Dina, već novinara ip2
fudbal je na ulici, kamen je stativa...

sarma i proja
Web Admin
Web Admin

Postby sarma i proja » 15 Sep 2018

Iiiiidemooooo
Govna zelenaaaaa
Govna zelenaaaaa
oot oot

balota
Respected Member
Respected Member
Club: Najbolji

Postby balota » 16 Sep 2018

Govna zelena Icon_Prstici
Nazvati „realnim“ onoga koji traži da država porezima donese novce prof. nogometu točnije „uspješnim menadžerom“, onoga čiji je poslovni model takav da mu građani ove zemlje, gosti i kladioničari daju novce, može samo netko tko mrzi hrvatski sport.

Kreator
Senior Member
Senior Member

Postby Kreator » 17 Sep 2018

Debakl Hrvatske u Poljskoj: Poraz i vjerojatno oproštaj od SP-a

HRVATSKA je na gostovanju u Gdanjsku u ključnoj utakmici za plasman na SP u bizarnoj i nevjerojatnoj završnici izgubila od Poljske 79:74 i tako se vjerojatno oprostila od šanse za nastup na svjetskoj smotri iduće godine u Kini.

Hrvatska ovim porazom nije izgubila sve izglede za prolaz na SP, no sad više ne ovisi sama o sebi i za plasman u Kinu potrebno se dogoditi pravo malo čudo, što objektivno nismo zaslužili. Hrvatska je pokazala da je dotaknula samo dno i da unatoč činjenici da je protiv Litve u petak i Poljske večeras igrala s čak četiri NBA igrača, nema što tražiti na košarkaškom Mundijalu.

Da se razumijemo, Poljaci su odigrali prosječnu partiju, nisu domaćini pokazali ništa na čemu bi im trebali zapljeskati. Osim želje i volje, a to je ono što hrvatska košarka traži već godinama.

Poljaci su igrali koliko su mogli i znali, dali su sve od sebe, svoj maksimum, a za jednu skupinu nezainteresiranih likova na čijim je dresovima pisalo Hrvatska, to je bilo više nego dovoljno.

U obrani je curilo na sve strane, nije se znalo tko koga čuva i tko kome pomaže, a u napadu nije bilo ni plana ni ideje. Čista improvizacija koja se uglavnom svela na jednu osnovnu postavku – daj loptu Bogdanoviću, pa što on napravi, dobro napravi. Dariju Šariću godinama već tepamo da je ponajbolji europski košarkaš, tješeći se odličnim igrama u NBA-u i nadajući se da će Dario napokon već jednom preuzeti lidersku rolu. Nažalost, Šarić je još jednom pokazao da on jednostavno nije taj. Dario je odličan klupski igrač, igrač koji će se vrlo lako uklopiti u trenerske šablone jer posjeduje iznimnu košarkašku inteligenciju, no nije lider koji bi trebao podići hrvatsku košarku iz mulja u kojem se koprca više od dva desetljeća.

Zubac i Žižić su reagirali dobro, pohvatali su neke lopte u napadu, zabijali bi nakon skoka, no njihov učinak nije plod nekog sustava i plana, već u pitanju je bila čista improvizacija. Hrvatska košarka nema playa, nema igrača koji zna driblati i koji zna licem u lice probiti i stvoriti višak. To znamo i to je problem već 20 godina. Međutim, hrvatska košarka nema ni čovjeka koji bi ju trebao znati voditi s klupe. Dražen Anzulović je zalutao na klupu reprezentacije. Tragikomično je gledati kako mu igra momčad i tužno je slušati njegove minute odmora koji obično završe nečim sasvim drugačijim od onoga što mu igrači odigraju na parketu.

Osim ako se ne dogodi neko čudo, Hrvatska neće na SP, a samim time neće ni na Olimpijske igre. Možda i bolje, jer mi koji volimo košarku bit ćemo pošteđeni vječno nerealnih ambicija, a ljudi koji vode košarku u Hrvata ovaj put bi trebali jednom za svagda udariti šakom o stol, razbucati što se da razbucati i ovaj put konačno krenuti od samog početka. Doslovce od nule.

Bogdanović je završio sa 22 koša i pet asistencija, Dario Šarić je ubacio 17 poena, uz sedam skokova, ali i šest izgubljenih lopti, Ante Žižić je imao 13 koševa i osam skokova, a Zubac i Stipčević su ubacili po osam poena.

Poljsku je do pobjede vodio odlični šuter Adam Waczynski koji je ubacio 21 koš gađajući trice 4/6. Adam Hrycaniuk je postigao 14 koševa uz devet skokova, po 12 poena ubacili su Mateusz Ponitka i A. J. Slaughter.

Picek
Respected Member
Respected Member

Postby Picek » 18 Sep 2018

Sredinom treće više to nisam mogao gledati i otišao sam na spavanje.
Mali od šest godina je ostao gledati, sad ima noćne more zbog toga..
Gasi svjetlo.
Nole: No drugs, no party. Icon_Fakti
OTPOR samopostavljenima jer njihovo nije kraljevstvo forumaško.

Kreator
Senior Member
Senior Member

Postby Kreator » 18 Sep 2018

Dario
I jednostavno je teško, neka atmosfera, sve uvijek na nož. Možda i mi nismo tome dorasli iskustvom. Kako god okrenem, tu smo gdje jesmo. Svaki je naš koš težak, nemamo razrađene akcije, nismo stvorili kemiju.

Bojan
Bunili smo na FIBA-u što nismo mogli igrati protiv Rumunjske i Nizozemske u punom sastavu, sad smo igrali, pa se dogodilo isto. S ove dvije pobjede bili bi debelo unutra. Sad smo debelo vani. Nemam komenatra. Treba vjerovati, nadam se da momci mogu dobiti više nego mi.

'Mogu reći da je ovo loše. Sve je viđeno, nema se tu što dodati… Katastrofa, dotakli smo dno. Sve ostalo ovako vruć ne mogu komentirati', vruće glave je nakon utakmice kazao za Sportske novosti predsjednik Hrvatskog košarkaškog saveza Stojko Vranković.

sarma i proja
Web Admin
Web Admin

Postby sarma i proja » 18 Sep 2018

ako se ne varam sad nista do EP za tri godine c017

herkules
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby herkules » 18 Sep 2018

sarma i proja wrote:ako se ne varam sad nista do EP za tri godine c017

Procitao sam komentar tipa: "Jokic je sad ljubomoran sto se nije rodio ko Hrvat" ows
2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014

Picek
Respected Member
Respected Member

Postby Picek » 18 Sep 2018

sarma i proja wrote:ako se ne varam sad nista do EP za tri godine c017
a da odjebeš odavde?
Nole: No drugs, no party. Icon_Fakti
OTPOR samopostavljenima jer njihovo nije kraljevstvo forumaško.

sarma i proja
Web Admin
Web Admin

Postby sarma i proja » 18 Sep 2018

hahahaha tri godine ladjenja, taman da porastu malo teletabisi sisi, babo, tvinki i lala icon_1Smile

Srle8
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby Srle8 » 18 Sep 2018

Pa nisu jos eliminisani , postoji jos sansa da se kvalifikuju.
Zlatorog - Partizan 72:62 SAT, 19.11. 16:00 ho ho ho

herkules
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby herkules » 18 Sep 2018

Srle8 wrote:Pa nisu jos eliminisani , postoji jos sansa da se kvalifikuju.

Pa da, imaju realne sanse ako dobiju Madjare i Poljake kuci...

U zadnjem kolu gostuju Madjarima, a ovima mozda nece ni trebati ows
2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014

Kreator
Senior Member
Senior Member

Postby Kreator » 19 Sep 2018

Hrvatska je u ove dvije utakmice pokazala sada već klasičnu igru u kojoj igre jednostavno nema. Košarka je kolektivni sport u kojoj pojedinačna kvaliteta može dobiti utakmicu, ali ne mora. Taktičkim varijacijama momčadi uglavnom pokušavaju sakriti sve svoje nedostatke te istaknuti kvalitete, odnosno anulirati protivničke kvalitete i iskoristiti nedostatke. Ali ne i Hrvatska. Ideja igre naše reprezentacije je dati loptu u ruke Bojanu Bogdanoviću i Dariju Šariću i čekati da oni riješe utakmicu. Ali to tako ne ide, vidjeli smo protiv Litve i Poljske. Zapravo, mogli se to vidjeti i u mnogim ranijim utakmicama, ali trebalo je željeti vidjeti i postaviti se u situaciju da takve stvari popravimo. No, naš izbornik je odlučio zatvoriti oči i prepustiti se inerciji nadajući se da će Babo i Šiši imati svoj(e) dan(e).

Smislenu akciju za bilo kojeg našeg igrača nismo vidjelu u ove dvije utakmice.

Činjenica da nemamo playmakera poznata je već godinama, ali sada se moramo pomiriti i s time da nemamo ni šutera u kojeg smo sigurni da će pogoditi otvorenu tricu. Barem ga nismo imali na ovom rosteru. Tragično su izgledale reakcije Roka Stipčevića i Krunoslava Simona na odlične Bogdanovićeve povratne lopte u posljednjoj minuti sinoćnje utakmice, ali premalo je u našoj reprezentaciji igrača koji su u stanju zaprijetiti svojim vanjskim šutem. Ali, s druge strane, Anzulović je za ovu akciju zvao Ivana Ramljaka, Jakova Mustapića i Josipa Bilinovca, tri igrača koja su svojim igrama prilično slični – od sve trojice očekuješ da budu agresivni u obrani i donesu pritisak na protivničke igrače, ali u napadu od njih ne očekuješ ništa. Ramljak se čak i boji opucati, Mustapićeva utakmica karijere je bila na pripremnoj utakmici protiv C momčadi Slovenije, koju smo pri tome i izgubili, a od Bilinovca u ove 23-24 minute, koliko je zajedno igrao u dvije utakmice, nismo vidjeli ništa.

U cijeloj priči posebno boli činjenica da su i Litva i Poljska pokazale puno veću energiju i želju za pobjedom od Hrvatske. I dok je od Poljske to bilo očekivano jer su i oni još u borbi za treće mjesto u skupini, Litavcima realno pobjeda u Osijeku i nije bila previše potrebna. No, do nje su željeli doći više nego mi, a pomalo je zapanjujuće zvučala Anzulovićeva izjava kako nismo uspjeli energetski odgovoriti našim suparnicima. U utakmici koja nam, tako reći, život znači.

srdjan
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby srdjan » 19 Sep 2018

herkules wrote:
Srle8 wrote:Pa nisu jos eliminisani , postoji jos sansa da se kvalifikuju.

Pa da, imaju realne sanse ako dobiju Madjare i Poljake kuci...

U zadnjem kolu gostuju Madjarima, a ovima mozda nece ni trebati ows

Teoretski da, ali Poljska će biti kompletna i u ostatku kvala, njima su 3 najbolja igrača Slaughter, Waszcynski i Ponitka u Eurokup timovima. Ako su dobili Hrvatsku s ovim rosterom, što je senzacija nad senzacijama, čemu da se nadaju onda Stipčević i društvo...
Plus igraju dvaput s Tulipanima...
Slaviša Kokeza je smeće od čovjeka, ljudska nula i bijedno govno.

Return to “Košarka”