Boks i druge borilacke vestine

Sve vezano za ostale sportove...rukomet,odbojka,vaterpolo,tenis,hokej,atletika....
Peppermint Park Ranger
Hall of Fame
Hall of Fame
Club: FKS, Pep Guardiola

Re: Boks i druge borilacke vestine

Postby Peppermint Park Ranger » 17 May 2018

U srednjoj sam otišao na par treninga taekwandoa. Meni je ono umjetnost, udarci su fenomenalni za gledati.
Image

srdjan
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby srdjan » 17 May 2018

U borbu za medalje uđeš jer svi koji ispadnu od finalista, idu u baraž. Čak i ako ispadneš u prvom kolu.
Kažem ja u tim borilačkim sportovima samo pratim rezultate a uživo gledam na OI, realno mnogo su dosadni.
Najgore je hrvanje, pratio sam Štepaneka na OI do zlata, kakav pederski sport Icon_PPR

Ali ima neku draž praćenje tih malih sportova.
Streljaštvo mi je možda i najdraže, samo što su i to preuzeli Kinezi, ne možeš ih dobiti nikako ead2
Vidjet ćete u Tokiju, uzet će polovicu medalja.

MKD
Hall of Fame
Hall of Fame
Club: Club Elmas

Postby MKD » 17 May 2018

nikada nisam trenirao neki fight sport. Me iskreno nikada ne zanimavao brutalnosti. Mozda je dobro zbog kondicije i ako budes bezveze napadnat pa da znas samodbrana jer samo odbrana je ljudsko pravo ali me ipak nikada nie zanimavao.

ja sam kao klinac samo bavios fudbal i tennis.
Image

turbofolk
Senior Member
Senior Member
Club: FKS,MU,LAL.

Postby turbofolk » 17 May 2018

MMA anim_19 lift

Uskoro cu na tecaj Krav Mage
1967-68, 1984-85, 1998–99, 2006–07, 2014–15, 2018–19

-Hans-
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby -Hans- » 17 May 2018

MKD wrote:nikada nisam trenirao neki fight sport. Me iskreno nikada ne zanimavao brutalnosti. Mozda je dobro zbog kondicije i ako budes bezveze napadnat pa da znas samodbrana jer samo odbrana je ljudsko pravo ali me ipak nikada nie zanimavao.

ja sam kao klinac samo bavios fudbal i tennis.

Za samoobranu ti je najbolje bit brz c017

Postoje i specijalne tehnike kao nogom u jaja mrgreen

MKD
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby MKD » 17 May 2018

pa i jesam bar ko kolinac bio sam brz.

nisam onakav tip covek koj provocira u zivo ni sa alkohola pa sam uspeo da pobjezim takvi situaci po barovi i diskoteki ko klinac. samo jednom cijeli zivot sam imao nesrecu da bude na pogresno mesto u pogresno vreme ali tada brzina pomozio. nisam nista napravio drug covek ga udrio u ledja a on pobjezio a ja sam io prvi izad njega pa vidio samo mene..
Image

turbofolk
Senior Member
Senior Member
Club: FKS,MU,LAL.

Postby turbofolk » 17 May 2018

Cek, zar ti nisi neki SWAT, counter strike u kojeg je ulozeno 80 000 eura ? Icon_neseri
1967-68, 1984-85, 1998–99, 2006–07, 2014–15, 2018–19

Peppermint Park Ranger
Hall of Fame
Hall of Fame
Club: FKS, Pep Guardiola

Postby Peppermint Park Ranger » 17 May 2018

turbofolk wrote:Cek, zar ti nisi neki SWAT, counter strike u kojeg je ulozeno 80 000 eura ? Icon_neseri

happy0064
Image

MKD
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby MKD » 17 May 2018

turbofolk wrote:Cek, zar ti nisi neki SWAT, counter strike u kojeg je ulozeno 80 000 eura ? Icon_neseri

ma da zaboravio sam c027 malo realnije pisem kada nisam u forma Icon_Fakti
Image

MKD
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby MKD » 23 Aug 2018

Tajvando jer olimpiski sport a do pred godina dana nismo mogao prvo kolo proc serniorske i juniorske konkurencija a danas pehari nakon pehari na seniorske EP turnira, SP za juniora i SP serija G1.

Zasluge ima VMRO koj razvio i ovaj sport. Krenio negde pred 5 godine ovaj sport razvieti.

Македонското олимписко таеквондо пишува историја, Македонија треба да е горда на нивните успеси

Image

Ако пред само три години за македонски репрезентативец во олимпискиот спорт таеквондо беше речиси невозможно да помине дури и едно коло на големи натпреварувања како Г1 турнири и европски и светски првенства, МТФ денеска веќе се гордее со сениорско злато на европско првенство, бронзен медал на светско јуниорско првенство, сребрен медал од медитерански игри, злато на европско првенство У21 и десетици медали од Г1 турнири кои носат бодови за обезбедување на норма за олимписки игри.

Со ова, Македонската таеквондо федерација и тоа како не само за македонското таеквондо, таа цврсто се втемели во сериознен пишувач на македонската спортска историја воопшто. При крајот на 2017 година во месец декември најтрофејниот македонски таеквондист Дејан Георгиевски кој потекнува од таеквондо клубот Бутел на само 18 годишна возраст во Софија, Бугарија со пет победи од кои во финалната борба совлада репрезентативец на Русија го освои првиот златен медал за Македонија на едно ЕВРОПСКО СЕНИОРСКО ПРВЕНСТВО во олимписки спорт, овој историски успех за македонскиот спорт пред се, го втурна Дејан Георгиевски во светскиот крем на олимпиското таеквондо, и секако стана сериозна олимписка надеж за македонската држава.

Дејан Георгиевски за 2017 година од страна на Агенцијата за млади и спорт доби награда за постигнување на врвен спортски резултат, додека пак на ниво на градот Скопје беше второ рангиран во рангот на најдобри спортисти за 2017 година веднаш после Стојанче Ангелов кој со РК Вардар ја освои лигата нашампионите во ракомет.Од страна на асоцијацијата на спортски новинари, доби награда за врвен спортски резултат.
Image

MKD
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby MKD » 23 Aug 2018

Ima limit i sta su mogao i oni razvieti i sta ne. od oniosat sigurno znam je da pokusao razvieti fudbala i rukometa tu su izgradio mnogu akademi pa tako ocigledno da je drzaven proekt koj krenio pred neki 5-6 godine. Samo 2 ekipni sportova. Tek pred godine dana nesto u kosarkom ali samo 1 ozbilna akademija a ne 10 tak kao fudbal i rukomet.

ideja izad toa valda jeftini sportova za deca.

sta se individiualni sportova tice OI sportova se gleda da se jasno zele razvieti tennisa tu se 8 akademi otvrio psoledni 4 godina. Tajkvando i karate isto su sportovi u kojoj ulozio.

sem ova nema vise. 2 ekipni sportova i 3 individualni.

Nema se novac za vise a selektirao taj 5 sportova. Znam da drzava financira i Igor Stefanovski i Viktor Davidovski u motor sport a pojma nemam zasto. Mogao bi jos jedan individualan OI sport razvieti na primer atletika sa taj novac.

Limit je tu negde ne moze i vise sportova nema se novac za 30 OI sportova u Slovanija ima novac i za atletika i za kajak i za jos 30 sportova to nema kod nas drzava mora sponzorirati sportasha inace nebi mogao ni vani, u Slovenija cak deca ima novac da sheta po drzavi ffamilije to plati mama i tata, dok u MKD bez Samsonenko novac onda jok tennis turniri po evrope ! a bez taj nemoze da se razvies nie samo dovolno dobar trener u akademija nego i novac za turnir za razvoi.

Mozda i Sams ima neki ugovor s ovi klinci 10% od eventualno zarade ko proficionalac kasnije.
Image

Gavri
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby Gavri » 23 Aug 2018

Batke kad budete imali UFC MMA borca onda se javi. Cro Cop ga je trenirao zadnje vreme. Ima potpisan ugovor sa UFC-om na 4 meca, znaci ostala su mu jos 3. Ovo mu je bio prvi UFC mec inace ima MMA skor 13-1. Nikoga ne interesuje juniorsko prvenstvo u tekvondou ows

Image

MKD
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby MKD » 23 Aug 2018

MKD wrote:Stefanovski veceras postao je svijetski prvak u K1 tekma u Bucuresti veceras. https://www.gol.mk/borechki-veshtini/st ... vak-vo-k-1

Image
Image

Ubio ga u prva runda

Fight Box HD Live cool0044

Ovaj je vrlo talentiran i mlad.. Samo pitanje dali moze preki K-1 do MMA kasnije ?
Last edited by MKD on 23 Aug 2018, edited 1 time in total.
Image

srdjan
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby srdjan » 23 Aug 2018

Ja sam uvijek radije za olimpijsku medalju nego nekakve sprdnje ala UFC ows

Gavri
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby Gavri » 23 Aug 2018