Atletika

Sve vezano za ostale sportove...rukomet,odbojka,vaterpolo,tenis,hokej,atletika....
Svetinja
Hall of Fame
Hall of Fame

Atletika

Postby Svetinja » 13 Mar 2008

Image

Etiopljani žele da trče za Srbiju u Pekingu

Srpska atletika u narednom periodu ne mora brinuti za rezultate na dugim prugama, po prvi put u istoriji imaće naturalizovane reprezentativce i Å¡ampione.

Atletičari iz Etiopije Tamrat Legese (25), Gebreziber Gebresluse (28) i Estefanos EÅ¡etu (18) vredno treniraju po tucaniku u selu Pambukovica pored Uba i sanjaju dan kada će u rukama držati srpski pasoÅ¡ i na velikim takmičenjima braniti boje naÅ¡e zemlje, u Å¡ta su se na licu mesta uverili reporteri „Blica“.
- Moja najveća želja je da budem prvak Srbije, potom sveta i da osvojim zlatnu medalju na Olimpijadi - kao iz topa odgovara mladi Stefan (Estefanos), kako ga od milja zovu trener i komÅ¡ije.
Trener u Atletskom klubu Čukarički Zoran Molović prvi je pritekao u pomoć Etiopljanima, koji su krajem oktobra u Srbiji zatražili azil. Smestio ih je na svoje imanje u Pambukovici, otvorio im račun u obližnjoj prodavnici da bi uzimali namirnice i preuzeo kompletnu brigu o njihovim treninzima.
- On je moj otac! I trener, naravno - odlučno je rekao Gebre, najstariji među dugoprugaÅ¡ima iz Etiopije, pokazujući u telefonu spot folk pevačice Seke Aleksić. Za to vreme Tamrat nas je ponudio sokom i pesmama Nede Ukraden, a Stefan je treneru strogo zabranio puÅ¡enje u njihovoj blizini.
- No smoking, no! Da nam sledeći put doneseÅ¡ poster, pa da na zid zalepimo upozorenje o zabrani puÅ¡enja.
Na zidovima spavaće sobe u troÅ¡noj kućici nalepljeni su posteri poznatih atletičara, među kojima dominiraju slike Jamajkanca Asafe Pauela. Najmlađi „Tamnavac“ Estefani EÅ¡etu kaže da je sprinter sa Jamajke njegov idol.
- Asafa jeste kratkoprugaÅ¡, ali je najbrži čovek na svetu. Njega morate da poÅ¡tujete i volite. Uz to, svi Etiopljani mnogo vole Jamajku zbog Boba Marlija, čija muzika je kod nas i dalje najpopularnija - objasnio je Stefan.
Etiopljani su se brzo navikli na život u Srbiji, iz svoje zemlje su pobegli zbog mobilizacije i rata u Somaliji, skromni su i žive povučeno. NajviÅ¡e vole da spremaju piletinu, ali nije im strana ni teletina ni prasetina. Ipak, porodica im nedostaje, pa često razgovaraju telefonom.
- Sve nam je ovde lepo, nema razloga da ne bude. Za sada je tako, a kasnije ćemo videti. Kada sam krenuo iz Etiopije, ostavio sam suprugu i petomesečnu ćerkicu. Ona je sada već porasla. Ali ja sam ovde doÅ¡ao zbog atletike i imam čvrstu želju da uspem u tome - kaže Gebresluse.
Najveće nade polažu se u najmlađeg člana ove simpatične trojke.
- Očekujemo da EÅ¡etu sledeće godine na Univerzijadi i EP za mlade osvoji medalju. Njegov rekord u polumaratonu iznosi sat i dva minuta, dok su ova dvojica sporiji za 120 sekundi. EÅ¡etu je 10 kilometara pretrčao za 29,35 minuta, a 800 metara za minut i 51. Svi imaju perspektivu u evropskoj atletici, a verujem da će obezbediti normu za Olimpijske igre u Pekingu - kaže Molović.
BivÅ¡i atletičar Crvene zvezde Molović iskreno je odgovorio da njegov angažman oko Etiopljana nije samo humanitarne prirode.
- Verujem u ove momke i siguran sam da će ostvariti dobre rezultate. Zato sam potpisao menadžerski ugovor sa njima, po kojem će mali deo od nagrada sa mitinga i maratona pripadati meni. Uskoro će im se pridružiti i Olivera Jevtić jer su u Pambukovici zaista odlični uslovi za treninge - dodao je Molović.

Bratstvo i jedinstvo na etiopski način
U etiopskoj kući vlada malo bratstvo i jedinstvo s obzirom na to da sva tri buduća srpska reprezentativca pripadaju različitim nacijama.
- U Etiopiji žive 74 različite etničke grupe.
Tamrat pripada narodu Oromo, iz kojeg
su doÅ¡li najveći sportisti sveta poput Hajlea Gebreselasija, Estefani pripada naciji Gurage, malobrojnom ali ponosnom narodu, a moj narod Tigre poznat je po tome da je kroz istoriju mnogo ratovao. Zajedničko nam je da smo pravoslavci - kaže Gebresluse.
Ne zna se koliko će novca FMP dati Zvezdi, novi klub će igrati u "Pioniru", a trenirati u Železniku.
FMP postaje KK Crvena zvezda Beograd. Zvezda ustupa ime u vremenu trajanja reorganizacije, " rekao je novi predsednik Zvezde

apkomedah
Hall of Fame
Hall of Fame
Club: Hkk. Široki Primorka

Postby apkomedah » 13 Mar 2008

... BLANKA VLAÅ IĆ...

pop84
R.I.P.
R.I.P.

Postby pop84 » 13 Mar 2008

apkomedah wrote:... BLANKA VLA�IĆ...

Zamisli,ozeni je Nole i ona pocne da skace za Srbiju!?
:lol: :lol: :lol:
"Mile,Mile,nismo mi jeli Mile zirafe ni nosorozi,mi smo Mile jeli prasici"

sirokibrig
Web Admin
Web Admin

Re: Atletika

Postby sirokibrig » 28 Jun 2008

Ivana Brkljačić pobijedila u Lilleu s trećim rezultatom na svijetu!
Uz pobjednički hitac, još jednom sam bacila preko 74 metra, točnije 74,75 - rekla je Ivana

Ivana Brkljačić je zabilježila sjajnu pobjedu na velikom EAA međunarodnom mitingu u Lilleu, bacivši kladivo čak 74,89 metara, što joj je daleko najbolji rezultat sezone. Time je hrvatska rekorderka ujedno postala treća kladivašica svijeta, jer su trenutno ispred nje samo Bjeloruskinja Aksana Miankova (76,19) i Kubanka Yipsi Moreno (76,16). Drugo mjesto u Lilleu je osvojila upravo Moreno (73,11), a treće Francuskinja Manuela Montebrun (71,60).
- Išla sam na sve ili ništa i ponovo sam imala velikih problema s ogradom, jer je čak tri puta kladivo završilo u mreži. Međutim, ono što je prošlo, išlo je jako daleko. Naime, uz pobjednički hitac, još jednom sam bacila preko 74 metra, točnije 74,75, i moram priznati da sam jako zadovoljna. Na stadionu je vladala sjajna atmosfera, što mi je također dosta pomoglo. Drago mi je da polako sve dolazi na svoje... Malo kasnije sam počela s treninzima i dugo se tražila s tehnikom, ali ovo je dokaz da se nalazim na pravom putu – zaključila je presretna Ivana Brkljačić.

sirokibrig
Web Admin
Web Admin

Postby sirokibrig » 06 Jul 2008

Strani mediji zadivljeni Blankinim nizom
Da je Blanka Vlašić bila najveća zvijezda subotnjeg atletskog mitinga u Madridu, potvrđuje i izvješće najveća novinske agencije na svijetu britanskog Reutersa, koji je najviše prostora u tekstu posvetio svjetskoj prvakinji u skoku u vis.

Reuters navodi da je "hrvatska visašica sa 206 cm izjednačila svoj najbolji rezultat sezone i upisala 31. uzastopnu pobjedu". Napominje se da je Blanka Vlašić slavila ispred Španjolke Ruth Beitiae i olimpijske prvakinje Jelene Slesarenko, te da je ponovno pokušala oboriti svjetski rekord Stefke Kostadinove.

Britanska agencija podsjeća da u dosadašnjem dijelu sezone Blanka Vlašić ima osam najboljih rezultata na svijetu.

Otac i trener Joško Vlašić izvještava kako nije sve bilo tako glatko, jer je proklizavši prilikom probnog skoka Blanka Vlašić hitno zamijenila nove sprinterice starijim parom. Izuzetno tvrda nova "Mondo" staza nije bila mjesto za eksperimentiranje sa novim skakačkim sprintericama.

"U početku natjecanja sve sam kontrolirala na uobičajeni način. Imala sam eksplozivnosti i odrađivala skokove na nižim visinama uz prihvatljiv potrošak energije. Odjednom sam izgubila pravi ritam zaleta, zbog čega sam imala nekoliko popravnih pokušaja na većim visinama. Jednostavno sam bila prebrza ili prespora u zaletu. Na kraju je ponestalo svježine, pa sam izuzetno zadovoljna dosegom od 206 cm", izjavila je svjetska prvakinja, koja je osigurala pobjedu već na visini od 201 cm, a potom je preskočila 203 i 206 cm.

Sljedeći nastup Blanka Vlašić imat će 11. srpnja u Rimu, na trećem izdanju Zlatne lige.

sarma i proja
Web Admin
Web Admin

Postby sarma i proja » 13 Jul 2008

ATLETIKA: Ivana Španović - svetski prvak Subota, 12. jul 2008. 21:06

Ivana Španović je juniorski svetski prvak u skoku u dalj. Srpkinja je na smotri najboljih mladih atletičara u poljskom Bidgošću osvojila zlato skokom od 6,61 metar.

"Cilj mi je bila zlatna medalja i osvojila sam je. Moj recept za uspeh jeste vredan rad, mnogo vežbe i dobar trener", izjavila je Ivana Španović.

Španovićeva je 15 centimetara iza sebe ostavila i svetsku rekorderku, Beloruskinju Natašu Mironjuk.

Najbolji rezultat 18-godišnja Srpkinja ostvarila je u trećoj seriji, a i drugi najbolji skok na takmičenju je njeno delo. U šestom pokušaju skočila je 6,55 što je takođe bilo nedostižno za njene rivalke.

To je treća medalja za Srbiju u Bidgošću. Prethodno su Tatjana Jelača i Mihalj Dudaš osvajali bronze.
Crvena zvezda, doktor Čović, Mića Pavkov - sveto trojstvo.

sirokibrig
Web Admin
Web Admin

Postby sirokibrig » 17 Jul 2008

Blanka nastavlja utrku za jack-potom

ZAGREB - Svjetsku prvakinju u skoku u vis Blanku Vlašić sutra u 20 sati, u Parizu očekuje četvrti miting Zlatne lige. U igri za "jack-pot" od milijun dolara, uz Blanku Vlašić, ostala je još samo Kenijka Pamela Jelimo koja nastupa u utrci na 800 m.

Najbolja hrvatska sportašica prije tjedan dana je slavila na mitingu "Zlatne lige" u Rimu, što joj je bila 32. uzastopna pobjeda.

Blanka se u Parizu osjeća kao kod kuće, u "gradu svjetla" prvi put je nastupila 2001. godine kada je zauzela 11. poziciju. Godinu poslije bila je četvrta, a onda je 2003. u Parizu upisala prvu pobjedu na mitinzima Zlatne lige, svladavši tada moćnu Južnofrikanku Hestrie Cloete. Prošle godine Blanka je pobjedom sa 202 cm postavila rekord mitinga.

U Parizu se na dan mitinga očekuje nešto svježije vrijeme, ali bez kiše. Hrvatska rekorderka smještena je u hotelu s pogledom na Eiffelov toranj, a njoj omiljeni japanski restoran u neposrednoj je blizini.

Najveća konkurentica bit će joj odlična Nijemica Ariane Friedrich. Tu su još europska prvakinja Tia Helebaut, Španjolka Ruth Beitia i svjetska viceprvakinja Talijanka Antonietta Di Martino.

popivoda
Member
Member

Postby popivoda » 17 Jul 2008

Atletičar junior, SREBRnog I BRONčanog sjaja
Marin Premeru: Bacam Å¡to stignem
Image
Marin Premeru s odličjima iz Bydgoszcza / Nenad DUGI / CROPIX

Marin Premeru - zapamtite to ime iz svijeta hrvatske atletike. Momak još nije odradio ni prvu godinu juniorskoga staža, a već je ponosni vlasnik srebra iz diska i bronce iz kugle, koje je osvojio na Svjetskom atletskom juniorskom prvenstvu, održanom u poljskome Bydgoszczu.

- Iznimno sam zadovoljan postignutim, naročito zbog toga što sam tek postao junior, stoga imam još jednu godinu do seniorskog staža, a sljedeće sezone me očekuje i europska smotra. Malo mi je nedostajalo da osvojim i zlato u disku, u zadnjem hicu sam imao i više nego dovoljnu daljinu, no prestupio sam. Takva je atletika - kazao je perspektivni član atletskog kluba Dinamo Zrinjevac. Zanimljiva je I priča o tome kako je Marin ušao u oba finala.

- Imao sam kvalifikacije diska i kugle u isto vrijeme, tako da sam prvo odradio dvije serije s kuglom, otišao do bacališta za disk, bacio normu potrebnu za finale iz prvog hica, te se vratio kugli gdje sam također prošao u finale. Bio sam jedini koji je to uradio na svjetskom prvenstvu, a ni općenito to nije baš običaj - pojasnio je Premeru koji je radi toga i pokudio organizaciju.
Do zadnje kugle

- Sve sam obavio u dva dana. Prvog su bile kvalifikacije, pa je popodne bila kugla, dok je već idućeg dana na rasporedu bilo finale u disku. Prvenstvo je trajalo šest dana, a ja sam već nakon dva bio slobodan. Po meni je to veliki propust organizatora - izjavio je Marin. Još nešto mu je jako zasmetalo.

- Da sam imao pravilan oporavak između nastupa, sigurno bih osvojio zlato u disku. Imao sam potrebnu daljinu, no bio sam preumoran. Jedini odmor i oporavak koji sam imao bilo je spavanje u hotelskoj sobi. Da je Hrvatski atletski savez osigurao fizioterapeuta ili masera, vjerujem da bi stvari bile drugačije.

Koja vam je od osvojenih medalja draža?
- Jedna i druga su mi drage, no rekao bi kako mi je ova osvojena u kugli malo draža budući da sam je osvojio u pravoj navijačkoj atmosferi, a samo natjecanje je bilo napetije, do zadnje serije sam se izmjenjivao na trećem mjestu. Još ne znam što ću bacati u seniorskoj karijeri, no do nje nastupam i u kugli i disku - izjavio je Premeru čiji atletski planet nije niti okrugao niti plosnat, već oboje.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Atletik ... fault.aspx

sirokibrig
Web Admin
Web Admin

Postby sirokibrig » 19 Jul 2008

ZLATNA LIGA PARIZ
Blanka Vlašić upisala 33. pobjedu za redom i ostala u utrci za 'jack pot'

Image

Ovom pobjedom Vlašić je ostala u igri za "jack pot" od milijun dolara zajedno s Kenijkom Jelimo koja je pobijedila u utrci na 800 metara s novim svjetskim juniorskim rekordom

Opet je počela se opravdanjem...
- Staza je bila nevjerojatno tvrda, bole me tabani koliko čvrsto sam morala ugaziti prije svakog skoka.
Tako je Blanka Vlašić reagirala nakon 33. uzastopne pobjede, i to u Parizu na četvrtom ovogodišnjem mitingu Zlatne lige. Pobjede koja ju je zajedno s fantastičnom Kenijkom Pamelom Jelimo (800 metara) ostavila u utrci za jackpotom od milijun dolara.
- Nisam umorna, ali borila sam se sa stazom, pa nisam mogla pronaći tehniku.
Kako njoj - tako i ostalima. No, Blanka je za nekoliko koplja ispred svih, pa njezin - uvjetno rečeno - slabiji dan znači 201 cm.
Iza Blanke ostale su Ariane Friedrich i Tia Hellebaut, obje sa 197. Sve ostale nisu bile ni blizu našoj rekorderki koja je nakon natjecanja morala na doping kontrolu.
- Odužit će se ova noć - sarkastično je poručila.
Ali za razliku od Rima tjedan dana ranije, Blanka na Stade de Franceu nije “razbijala glavu” zbog, kako ona kaže, nerealizirane forme. Mora zapravo biti zadovoljna sa 201 jer u jednom trenutku je izgledalo da prvi put ove godine neće preskočiti dva metra. Natjecanje je počela na 185 cm, propustila je 188, iz prve preskočila 191, 194 i 197, čime je osigurala pobjedu, a nakon što je propustila i 199, visine na kojoj smo se oprostili od Friedrich i Hellebaut, krenula je na 201. Prva dva pokušaja nisu bila dobra, prvi još kako-tako, doku drugom nije bila ni blizu. Zato je po tko zna koji put Blanka pokazala mentalnu čvrstoću, iz trećeg pokušaja je preletjela 201 cm i “zadovoljila” statistiku.
Kako je rekord mitinga u njenom vlasništvu (202 iz prošle godine), očekivano je Blanka podignula letvicu na 205. Zaustavila ju je tvrda staza. Svakim pokušajem bila je sve bliže, da ih je imala četiri - sigurno bi išla preko, no, morala se zadovoljiti s dobrim trećim skokom na 205. Letvica je pala, natjecanje je završilo, a publika je na Stade de Franceu gotovo u deliriju pozdravila ponajbolju svjetsku atletičarku...

sirokibrig
Web Admin
Web Admin

Postby sirokibrig » 22 Jul 2008

Blanka prva i u Stocholmu! Jos jedna pobjeda i milioncek je u kuci! Neporazena je zadnjih 35 natjecanja!

sirokibrig
Web Admin
Web Admin

Postby sirokibrig » 27 Aug 2008

Britanski kolumnist zaplakao zbog Blanke

Slavni britanski kolumnist Dom Joly priznao je u svojem novom tekstu u Independentu da se u Pekingu zaljubio u Blanku Vlašić i ispričao dirljivu priču o tugovanju zbog njenog propuštenog zlata.

"Osvojile su me njezine oči - velika, prekrasna, zelena jezerca uvečana tisućama puta na golemim ekranima postavljenim nad 'Ptičjim gnijezdom'. tooth Bilo je to posljednje natjecanje posljednje večeri atletike na Olimpijskim igrama i ono što sam čekao: ženski skok u vis, a ja sam zaljubljen”.

Dom Joly, koji se proslavio kao producent odličnih BBC-jevih humorističnih serija i skrivenom kamerom, drhtao je zajedno s Hrvatima i s jednakom nevjericom i žaljenjem dočekao pobjedu, kako je napisao, neugledne Belgijanke Tie Hellebaut.

Čak i kada se osvrnuo na zbivanja u sportskom naselju - 'Grešnom selu' - nije propustio izdvojiti našu sportsku zvijezdu. Istaknuo je kako je Blanka ostala nedodirljiva za 'festival seksa' za razliku od plivača koje je proglasio 'najgorima' budući da imaju 'odlična tijela i neodoljivi su zavodnici'. "Natjecanja im završavaju nakon prvog tjedna, a tada počinje tulumarenje", napisao je Joly kojemu je kolega Matthew Syed, bivši olimpijac, potvrdio da je u Barceloni 1992. spavao s više djevojaka nego ikada do tada u životu. Ipak, istaknuo je kako je njegova ljubav prema Blanki, "kojoj se mora priznati da je najljepša sportašica na Olimpijskim igrama u Pekingu", platonska, na daljinu, jer je 'sretno oženjen obiteljski čovjek' (ima i sina i kći).

Gledajući 'vitku i visoku sportašicu' Joly se prisjetio svoje mladosti kada je i sâm skakao u vis, a osjećaj uspjeha u savladavanju visoke letvice usporedio je sa zenom.

"U početku je sve krenulo glatko", opisao je prvi dio natjecanja u kojem Blanka, za razliku od ostalih natjecateljica, nije srušila letvicu ni na jednoj od visina. "A onda se dogodio užas! Nije uspjela preskočiti 205. iz prve. Odjednom se u tim velikim zelenim očima mogao vidjeti znak ranjivosti. Htio sam skočiti na stazu da je utješim. No kraj mene je bio kineski redar pored kojeg nije bilo prolaska... Neugledna belgijska naočarka Hellebaut osvojila je zlato, a moja divna Blanka bila je očajna", napisao je slavni kolumnist.

"Oteturao sam iz 'Ptičjeg gnijezda' po zadnji put i dovukao se sâm u hotelsku sobu na trečem katu. Uvukavši se u svoj hladan, samotni krevet pogledao sam kroz prozor i vidio blještava svjetla nad Olimpijskim selom. Zagnjurio sam glavu u jastuk i zaplakao kao dijete. Vrijeme je za odlazak", završio je Joly.

Gavri
Hall of Fame
Hall of Fame

Postby Gavri » 27 Aug 2008

Nije to nista u odnosu na Koracevu poemu o Isinbajevoj.
Image

sirokibrig
Web Admin
Web Admin

Postby sirokibrig » 04 Sep 2008

http://sportskenovosti.hr/index.php?cmd ... ak_id=4012

cool0010 happy0064

Pogledajte disciplinu - skok s votkom!
Jedan od najboljih svjetskih skakača u vis demonstrirao je na prestižnom mitingu u Lausannei novu atletsku disciplinu! Najbitnije je da se trusi cijeli dan, ostalo dođe samo od sebe.

Ono što je ruski skakač u vis Ivan Uhov izveo na atletskom mitingu u LausanneI ne viđa se baš tako često. Zapravo, ne pamtimo da je u svijetu sporta u kojem se često priča o dopingu, netko na borilište izašao tako nakresan.

Ruski skakač, uz sve to nije bilo tko. Čovjek je prije dvije godine u Moskvi preskočio 2,39, šesti rezultat svih vremena, samo šest centimetara slabiji od svjetskog rekorda.

No, u Lausannei je jedva pogodio strunjaču. Ivan je, navodno, cijeli dan lagano pijuckao Red Bull kojeg skakači često koriste tijekom natjecanja, ali je problem bio što je u piće dodavao i votku.

Ne znamo što bi na ovo rekla Blanka Vlašić, ali nama se čini da je imao sasvim krivi prilaz letvici! Pogledajte!

sarma i proja
Web Admin
Web Admin

Postby sarma i proja » 05 Sep 2008

popusila blanka milionce. dva losa takmicenja kad je bilo najpotrebnije.
Crvena zvezda, doktor Čović, Mića Pavkov - sveto trojstvo.

bosanacprijedor
Hall of Fame
Hall of Fame
Club: FK Puharska Prijedor

Postby bosanacprijedor » 05 Sep 2008

Fakat mi zao cure.