Rukomet

Sve vezano za ostale sportove...rukomet,odbojka,vaterpolo,tenis,hokej,atletika....
User avatar
MKD
Hall of Fame
Hall of Fame
Posts: 83880
Joined: 11 Sep 2007
Club: Club Elmas
Location: EC 2020

Re: Rukomet

Postby MKD » 27 May 2018

Luka Cindric: Hvala za sve Makedonija me ste primio kako svoi a cijela ekipa kako familija..

ЦИНДРИЌ: Ти благодарам Македонијо за љубовта и поддршката

„Не знам од каде да почнам. Македонија е местото од каде почнав и во кое стигнав на ова ниво на кое што сум како ракометар, сигурно дека тоа многу ми значи и ќе ја паметам само по убави работи. Македонија и луѓето во неа не примија како свои, нас ракометарите кои доаѓаме од надвор и можам само да им заблагодарам на сета љубов и поддршка на сите натпревари и во победите и во поразите“, вели Циндриќ и додава: Од друга страна, ние, како екипа, многу се зближивме, пред се сме пријатели, а потоа соиграчи и тоа ќе го носам и паметам...“
Image
Image

User avatar
MKD
Hall of Fame
Hall of Fame
Posts: 83880
Joined: 11 Sep 2007
Club: Club Elmas
Location: EC 2020

Re: Rukomet

Postby MKD » 27 May 2018

lazarov 5 puta igrao finale u Cologne 4 puta izgubio sta nie neki ljep skor.

ali bio dobar kada je bio potrebno 8 golova sinoc i 6 danas. 3 promaseni sedmerca ipak previse na jedan F4.

ali nie on gotov jos. prije svega ekipa ko benfica bi imao fveliki korist od njega. moze on jos tri godine bez ikakve problema on je sportista 24 sata.. znaci zive zdravo.
Image
Image

User avatar
MKD
Hall of Fame
Hall of Fame
Posts: 83880
Joined: 11 Sep 2007
Club: Club Elmas
Location: EC 2020

Re: Rukomet

Postby MKD » 27 May 2018

Generacije za pametenje. kapa dolu momci. svesno sko da nema da bude isto sledece sezona. Bit cemo za nianca bolji od ekipi kako IFK Kristianstad..

Генерација за паметење: Капа доле момци

Image

Ете дојдовме до овој дел...Иако Вардар и следната година ќе биде дел од елитното натпреварување, сепак чувствуваме голема тага. Колку и да сакаме да веруваме дека ќе биде исто, свесни сме дека нема биде ниту одблиску. Секоја чест за оние ракометари кои остануваат, но се навикнавме на овој состав, овие момци и секако на Раул Гонзалез. Што и да пишеме е премалку, не постојат зборови...Благодариме е малку, затоа КАПА ДОЛЕ МОМЦИ!

Раул: Горд сум што го водев овој тим, напред Вардар!

Image

„Горд сум на овој тим. Со играчите функциониравме многу добро. Ја искачивме највисоката планина. Се надевам дека Вардар секогаш ќе оди напред и дека ќе има успеси. Напред Вардар!“, заврши Шпанецот.

Ivan Cupic veruje da cemo biti solidne i dogodine. Ako ne F4 bar korak do F4.Cupic smatra da na balkanu ima veliki talent i da balkan zasluze F4 ekipa svaka godina. Ljudi ko Gubac i Samsonenko su potrebni. Ovaj Vardar nie samo makedonija nego cijel balkan i balkanski proekt koj dokazuje da ovde ima veliki igraca..

Чупиќ: Како понатаму? И секако и никако!

„Македонија е мала земја, Вардар е голем клуб, но го претставувавме Балканот достојно и минатата година и оваа и видовме дека Вардар е еден од најголемите во Европа. До душа, за мене ако не сум прв ништо друго не ми е доволно, а такви се и моите соиграчи. Сепак мислам дека ова е голема работа и за Македонија и за балканскиот ракомет и јас се надевам дека и во наредните години ќе остане традиција дека, барем, по еден балкански клуб ќе оди во Келн. Нашиот ракомет е препознатлив, има многу добри играчи од Балканот и со малку вакви луѓе како што се Зоран Гобац, Сергеј Самсоненко, мислам дека ракометот на Балканот треба да опстане и дека не мора баш сè да биде во финансиите“, размислува крилото, кое лани го имаше тој магичен допир за титула.

„Па...и никако и секако. Почнуваме од почеток. И кога ќе освоиш и кога нема да освоиш почнуваш од нула. Ова ќе го заборавиме, барем ние играчите, ќе се ресетираме. Идната сезона имаме нова екипа, нов тренер. Имаме обврска кон нас самите, кон навивачите и кон овој дрес. Идната година ќе биде тешка како секоја, кој знае, можеби ќе влеземе порастоварени и полабави од оваа, но веќе самите на себеси ја кренавме летвичката високо низ овие сезони. Сакаме да го претставуваме Вардар и самите себе во најдобро светло. Верувам дека, ако малку имаме среќа и ако нè заобиколат повредите ќе можеме да играме и да се бориме со секого. Тоа е она што луѓето го сакаат и што го препознаваат. Е сега, некогаш ќе има полоши, некогаш подобри денови“, доврши Чупиќ.
Image
Image

User avatar
MKD
Hall of Fame
Hall of Fame
Posts: 83880
Joined: 11 Sep 2007
Club: Club Elmas
Location: EC 2020

Re: Rukomet

Postby MKD » 27 May 2018

Мијајло Марсениќ за 24 Ракомет: Она што го имаме во Вардар не се опишува со зборови (ВИДЕО)

ono sta Vardar ima e mnogu tesko da se formise kaze Marsenic... ima ovde jedna rijetka kemija prijatelstvo. nie do mene, ja bi do kraj karijera ovde igrao i druzio s ovo momci u ekipu i fanova.
Image
Image

User avatar
MKD
Hall of Fame
Hall of Fame
Posts: 83880
Joined: 11 Sep 2007
Club: Club Elmas
Location: EC 2020

Re: Rukomet

Postby MKD » 27 May 2018

Montpellier zasluzeno prvak evrope. Igraju jednostavno najbolji i najzanimljivi rukomet. Rukometni Messi, argentinac Simonet zasluzeno dobio MVP nagradu. Bio je dobar ciojela sezona sem utakmica protiv Vardar samo 1 gol i prosecna overall igre. Ali toa je samo dokaz da Montpellier trenutno su najbolji kadfa taj ima los dan i pobedi. Trenutno je najbolji razigravac svijeta.

Imaju najbolji golman svijeta (Gerard) najbolji desni bek svijeta (Richardson) najbolji razigravac (Simonet) i najbolji pivot svijeta (Fabregas). Porte je pa i on skoro najbolji na svoja pozicije.

Vid Kavticnik iskusan i mnogu dobar igrac..


Image

Image

Image
Image
Image
Imagezasluzeno.
Image
Image

User avatar
MKD
Hall of Fame
Hall of Fame
Posts: 83880
Joined: 11 Sep 2007
Club: Club Elmas
Location: EC 2020

Re: Rukomet

Postby MKD » 27 May 2018

Image
Image


nek bude i 4 francuski ekipi u Cologne kakva festa napravio ip2 uskoro i ekipu iz Marselju konkurent ovde. cool0010

Image

Image

Image
Image


Trenutno igraca na koktejlu u Cologne castle koj ce traje do 04.00....Image
Image
Image
Image
Image


sutra 2 doceka valda prvi put istorie rukometa 1 i 2 da docekuje. Montpellier i Nantes. nantes ipak zadovolan od ovo...
Image
Image

User avatar
MKD
Hall of Fame
Hall of Fame
Posts: 83880
Joined: 11 Sep 2007
Club: Club Elmas
Location: EC 2020

Re: Rukomet

Postby MKD » 27 May 2018

Kiril Lazarov: Treba da se bide realan i cestitati Montpellier, Montpellier igra najbolji rukomet u evrope. ostale ostaje samo da nauci da igra rukomet na taj nacina. Suprotno ce ih biti tesko skinit s vrh.. Imaju mlade igrce mnogu trcaju a on mozda prestar za da izdrzam taj ritam.

Cijel Nantes je bio izmedju prvi 3 i ligu a dovolno proc skupine u CL. Tako da ova je veliki uspek.

Kire ima 38 godine i je proficionalec 18 godine krenio pro rukomet kada je imao 20 godine. On moze usporediti kaze da rukometa mnogu napreduvao, danas sve je sikstematski treba fond igrace za taj sistema.. kada krenio se shetao rukomet danas se trca rukomet. Nema vise favorita kaze Kirem, nekada se znao kojoj 2 tima ce finale igrati kada sezona krenio tako nie danas.. Kvalitet shirina samo raste razloga je rast registrirane igrace. na F4 nema ekipi kako Barcelona, RNL, Kiel, Flensburg, Telekom Veszprem i PGE Kielce.

ЛАЗАРОВ: Не силата, туку тактиката носи титула во ЛШ


Image

„Ракометот оди многу напред. Само интелигентните и паметните можат да го следат тоа. Не победуваат најсилните, туку оние со најдобри стратегии“, истакна Лазаров

Тешко е да се играат ваквите турнири, сите доаѓаат со амбиции да ја освојат титулата. Размислуваш, тренираш и живееш за ова. Затоа работиме и тренираме цела сезона, за да бидеме тука. Некогаш во животот треба да се биде реален и Монпеље заслужи да биде првак. Овој тим го игра најдобриот ракомет во Европа. . Го победија Флензбург, претходно Барселона, го победија и Вардар, имаат одлична сезона и во Франција, една од најсилните првенства во Европа и мора да им се честита.

Ние се држевме во поголем дел од мечот, ни фалеше тоа мало искуство, но моите играчи за првпат играат на ваков дуел, дел од нив за првпат и во Лигата на шампионите. Секое искуство се плаќа. Можеби за Нант како клуб што треба да расте, можеби не е добро да освои титула уште во првата година. Замислете тука не се ниту Барселона, Флензбург, Киелце, Веспрем, не дојдоа овде, а камоли да играат финале. Моите колеги ќе преспијат и ќе сфатат дека ова е успех. Кога дојдов во Нант амбициите беа само да ја поминеме групата, но сега направивме голем чекор напред. Би требало да останеме позитивни и компететивни следната сезона", вели Лазаров.

„Ракометот оди многу напред. Само интелигентните и паметните можат да го следат тоа. Треба да имаш добра селекција на играчи за системот кој што го играш, да имаш голем фонд на играчи, веќе не постојат фаворити. Не победуваат најсилните, туку оние со најдобри стратегии", завршува најдобриот македонски ракометар.


Nikola Karabatic je siguran da osvojaju CL sa Gonzalez na klupe. Nekako kako da ne veruje u sistema na Noka.

Карабатиќ: Раул направи големи работи вo Вардар, со него одиме по злато во ЛШ!


Nemci bar sa najbolji strelac LP

Image
Image
Image

User avatar
srdjan
Hall of Fame
Hall of Fame
Posts: 50103
Joined: 23 Aug 2007

Re: Rukomet

Postby srdjan » 28 May 2018

Nisam nažalost ništa ispratio jer sam bio na putovanju za vikend.
Šteta za Vardar, ali svi Francuzi su bogati i nije sramota ispasti od njih. Nantes doduše nije neko ludilo od ekipe ali PSG im je mušterija c017
Šteta da Vardar nije na njih išao mislim da bi njih dobili.
Slaviša Kokeza je zlato!

User avatar
sarma i proja
Web Admin
Web Admin
Posts: 58344
Joined: 02 Aug 2007
Contact:

Re: Rukomet

Postby sarma i proja » 28 May 2018

Monpelje prvak Evrope... Nastavlja se trend da seoski timovi uzimaju titule u ovom sportu... Sabac, Bjelovar, Skoplje, Kjelce, Magdeburg, Celje...
fudbal je na ulici, kamen je stativa...

User avatar
MKD
Hall of Fame
Hall of Fame
Posts: 83880
Joined: 11 Sep 2007
Club: Club Elmas
Location: EC 2020

Re: Rukomet

Postby MKD » 28 May 2018

Celje to je bio neka druga era rukometa Icon_Fakti

skopje i montpellier mali gradova icon_1Smile

pa u ovakvi gradova ima doecek iz<medju 100 do 200K. u kielce imao 70K.

posledni 4 godine barcelona, kielce, vardar i montpellier.. cool0010

barca osvoio i nikoj to ne jebe ni docek ni nista.

ne znam kakva fora real madrid da osvoi. osvois EL i nikoj nista ni docek ni bakraci. c017 verovatno nebi imao ni u parisu.

docek u kosarkom bi imao samo ako zalgiris ili zvezda bi osvoio..
Image
Image

User avatar
MKD
Hall of Fame
Hall of Fame
Posts: 83880
Joined: 11 Sep 2007
Club: Club Elmas
Location: EC 2020

Re: Rukomet

Postby MKD » 28 May 2018

srdjan wrote:Nisam nažalost ništa ispratio jer sam bio na putovanju za vikend.
Šteta za Vardar, ali svi Francuzi su bogati i nije sramota ispasti od njih. Nantes doduše nije neko ludilo od ekipe ali PSG im je mušterija c017
Šteta da Vardar nije na njih išao mislim da bi njih dobili.dobro im laze igra psg na nantes. imaju visoki igrace a od psg dobivaju vreme da organizira odbrane. zato su posledno 10 tekma egalu psg vs nantes.

ali s gonzalez bit ce drugacije. mozda nie to ludilo trcanje ko montpellier i norveska ali ipak gonzalez forcira puno brzije igre nego Noka.

u vardara promene tri igrace napad odbrane toa je slaboist ali ima solidan brz centar.

ova sta montpellier igra je buducnost rukometa. tako ce sve igarti za 5 godine. nema opcije asko ne ih pratis nece ih ni pobediti. zelis ili ne moras promeniti stil.

ce promeniti cijeli rukomet. karijea ce zvrshiti kada si 32 do 35 godine. francija naredne 10 godine ce dobie mnogo novi dobri mlade igrace nema da im buxde problema igrati ovaj stil.cer ima podrabna mladost u kontionitet i 20 igrace rotacije.
Image
Image

User avatar
MKD
Hall of Fame
Hall of Fame
Posts: 83880
Joined: 11 Sep 2007
Club: Club Elmas
Location: EC 2020

Re: Rukomet

Postby MKD » 28 May 2018

francija sada ima cetiri F4-a

Supercup (trofej shampiona) septembar
liga cup u decembar
fracnuski cupu april
cologne u maj

ostale imaju samo po 1..

ip2

sledece sezona monaco, nantes, paris i cologne su organizatora.
Image
Image

User avatar
MKD
Hall of Fame
Hall of Fame
Posts: 83880
Joined: 11 Sep 2007
Club: Club Elmas
Location: EC 2020

Re: Rukomet

Postby MKD » 28 May 2018

ova sezona ostao samo barazima za sp muskare i posledni 2 kola kvale za ep zene.

jedna prosecna sezona sta se prvenstva tice. Prosek ogledanosti EP u HR 5.600. SP zene 3.300.

ogledano posledni 7-8 godine ova je pad za muskarskog rukometa EP u polska na primer 8.400.

ali 5.600 ipak bolje nego EP u kosarke 4.100 as jos se organizirao u 4 drzave pa broj je stramotan. ep rukomet muskare jednosdtavno je puno vise popularan od ep muskare kosarke. to ne dokazuje samo ogledanosta na mesto nego prije svega TV ogledanosta.

SP za zene najogledano zensko prvenstvo evrope.. CL zene opet bolji od CL fudbal zene. 3.000 vs 1.800. I dalje najogledano klubski zenski ekipan sport evrope.

CLK muskare 4.300.. ali ovde je bitmno samo koliko je imao elitno natacanje a ne oni koj kvare u C i D skupine. elitne imao taj je imao nesto vise od 6.000, skoro 6.100. taj analize je bitna sta se buducnosta tice ligashki CL..

bit ce vise nego 6.100 tada jasno ko dan a pitanje samo jos koliko vise. kako prvo madzara i kieolce dobivaju areni toa je prva velika razlika a vrlo verovatno i neki novi ekipi ko AIK, itd..
+ bit ce derbija svako kolo.

sledece sezona bit ce najveca ikada u rukometa. EP zene u Francija tamo leta stari rekord 4.500 ogledanosti.. SP u Nemacka/Danska. 10.000 cool0044

klubskog rukometa dobie jos jedan spektakel HBL 500 u Dubai..

sledece sezona ce biti mocna kada ce se jasno viditi s premocna razlika tko je tko u evrope. posle to nastvalja s ep 2020 i novi CL i EHF cup.

cijela tauj trasnformacije ce zavrshi s doha i dubai. ima rukometa sada marketing snage i tgo kvakve.. cijeli sport ide u nova faza.

evropskom kosarkom ce lici ko mali prdes, kojoj NBA spasuje..

u ligashki ehf cl ce i dubai i doha biti ubacani to znas svako malo dete.

EHF ligashki CL ce postane treta najveca dvoranska liga na svijet i po ogledanost i po marketing i najveca u evrope.
Image
Image

User avatar
MKD
Hall of Fame
Hall of Fame
Posts: 83880
Joined: 11 Sep 2007
Club: Club Elmas
Location: EC 2020

Re: Rukomet

Postby MKD » 28 May 2018

presednik francija macron ce primi sve tri ekipi za zasluga francuski spoert.

igr4ao je rukomet ovaj vikend c017

Image


11 miliona ukupno na TFX i BeIn. toa je nova dimenzije klubskog rukometa u Francija kojoj 1 milion bio vrh. Rekord repka 14.000.000.

ovi se nesvetlivi cifri za sve ekipno sportova u evrope sem fudbal..
Image
Image

User avatar
Edo
Web Admin
Web Admin
Posts: 44784
Joined: 06 Aug 2007
Location: Iza tebe

Re: Rukomet

Postby Edo » 28 May 2018

Treba ukinuti rukomet u svim zemljama, pa nek Francuzi samo igraju, i skidaju glave jedni drugima svojim mesarskim metodama. Icon_povraca


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests